Moduł Pamięci SPI Flash W25Q128 – Co To Jest i Jak Działa?

Moduł pamięci SPI Flash W25Q128 to niewielki układ pamięci nieulotnej (flash), dostępny między innymi w ofercie naszego sklepu, który jest szeroko stosowany w projektach elektroniki hobbystycznej oraz przemysłowej. Dzięki łatwości obsługi, dużej pojemności oraz szybkiemu transferowi danych, jest bardzo popularny wśród majsterkowiczów i profesjonalnych elektroników.

Moduł omówiliśmy również w przystępnej formie na naszym kanale YouTube.

Co to jest pamięć W25Q128?

Pamięć W25Q128JV, produkowana przez firmę Winbond, ma pojemność 128 megabitów (czyli 16 megabajtów) i komunikuje się z mikrokontrolerem za pomocą interfejsu SPI (Serial Peripheral Interface). Układ ten umożliwia pracę w różnych trybach transmisji danych:

  • Standard SPI – przesył danych jedną linią,
  • Dual SPI – transmisja na dwóch liniach danych (IO0, IO1),
  • Quad SPI – najszybszy tryb, przesyłający dane przez cztery linie (IO0, IO1, IO2, IO3).

Budowa i Wyprowadzenia Modułu

moduł W25Q128 zawiera standardowe wyprowadzenia:

  • VCC – zasilanie 2,7 – 3,6 V
  • GND – masa
  • SCK – zegar SPI
  • MISO (IO1) – wyjście danych układu
  • MOSI (IO0) – wejście danych układu
  • CS – Chip Select (wybór układu)
  • WP (IO2) – wejście zabezpieczenia przed zapisem lub linia danych IO2 dla Quad SPI
  • HOLD/RESET (IO3) – zatrzymanie transmisji lub resetowanie układu; w trybie Quad SPI linia IO3

Jak działa pamięć SPI Flash W25Q128?

Pamięć komunikuje się z mikrokontrolerem za pomocą protokołu SPI, co wymaga użycia kilku podstawowych linii komunikacyjnych (CLK, CS, MOSI i MISO). W trybach Dual i Quad SPI wykorzystywane są dodatkowo linie IO2 i IO3, co pozwala na szybszą transmisję danych niż w standardowym trybie SPI.

Dane są organizowane w stronach o wielkości 256 bajtów. Zapis lub kasowanie wymaga wcześniejszego wydania odpowiedniego polecenia aktywującego zapis, a następnie można dane zapisać lub usunąć w ramach pojedynczych sektorów (4KB) lub większych bloków (32KB lub 64KB).

Współpraca z mikrokontrolerami (Arduino)

W przypadku korzystania z modułu W25Q128 z mikrokontrolerami operującymi na poziomach logicznych 5 V, takimi jak Arduino Uno czy inne płytki rozwojowe, konieczne jest zastosowanie konwertera poziomów logicznych. Moduł W25Q128 działa bowiem z logiką 3,3 V, a bezpośrednie podłączenie do układu o logice 5 V mogłoby doprowadzić do uszkodzenia układu pamięci lub błędnej komunikacji.

Typowe zastosowania

Dzięki swojej pojemności oraz szybkiemu transferowi danych pamięć ta sprawdzi się w:

  • przechowywaniu kodu dla mikrokontrolerów,
  • rejestracji danych pomiarowych,
  • realizacji projektów IoT,
  • przechowywaniu plików konfiguracyjnych,
  • zapisywaniu logów systemowych oraz danych użytkownika.

Moduł pamięci SPI Flash W25Q128 to niezawodne i wydajne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnorodnych projektach, zarówno hobbystycznych, jak i profesjonalnych. Dzięki swojej prostocie użytkowania oraz szerokiej kompatybilności (np. z Arduino czy ESP32) jest doskonałym wyborem do przechowywania danych w wielu aplikacjach elektronicznych.

Przykładowe zastosowanie W25Q128

Przygotowaliśmy przystępny poradnik z wykorzystaniem modułu pamięci SPI Flash W25Q128. W artykule pokazujemy jak krok po kroku, zbudować stację pogodową opartą na ESP32. Projekt wyświetla nie tylko wyświetlał aktualne dane z czujnika BME280, ale także zapisuje historię pomiarów w pamięci Flash i prezentuje je na wykresach na wyświetlaczu TFT. Dzięki temu możemy śledzić zmiany temperatury, wilgotności i ciśnienia w czasie oraz analizować trendy. Dodatkowo projekt można łatwo rozbudować o nowe funkcje!

Polski moduł pamięci flash ????????

Moduł został opracowany w Polsce przez nasz zespół msalamon, z dbałością o każdy szczegół, aby sprostać oczekiwaniom zarówno profesjonalistów, jak i hobbystów.

Podsumowanie

Moduł pamięci SPI Flash W25Q128 to idealne rozwiązanie do przechowywania danych, wyróżniające się dużą pojemnością (16 MB), szybkim transferem i prostą obsługą.

Dzięki interfejsowi SPI (z obsługą trybów Standard, Dual i Quad) świetnie nadaje się do współpracy z mikrokontrolerami, takimi jak Arduino czy ESP32.

Wymaga zasilania 3,3 V, dlatego przy pracy z układami 5 V konieczne jest użycie konwertera poziomów logicznych.

Moduł doskonale sprawdza się m.in. w przechowywaniu kodu, danych pomiarowych, plików konfiguracyjnych czy logów systemowych.


Prezentowaną w artykule elektronikę znajdziesz oczywiście w naszym sklepie ???? woocommerce-1192887-4610826.cloudwaysapps.com ????Zapraszamy również na nasze social media, gdzie na bieżąco informujemy o nowych produktach oraz o najciekawszych promocjach ????????


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *